Çalışma Masası Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tarih: 13.09.2022 13:10
Çalışma Masası Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ev Çalışma Masası Nasıl Olmalıdır?
Ev tipi çalışma masası için farklı zevklere hitap eden pek çok çeşit bulunmaktadır. Bu anlamda doğru bir seçim yapmak oldukça önemlidir. Bu çalışma masaları için yapılacak tercihlerde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar yer alır. Öncelikle göz önünde bulundurmanız gereken kriter, satın alacağınız masanın sizin beklentinizi karşılıyor olmasıdır. Burada da devreye ihtiyaç alanını girmektedir. 

Bir ev çalışma masasında neye ihtiyacınız var? Hangi probleminizi çözmek istiyorsunuz? Bu masayı ne amaçla kullanacaksınız? Tüm bu soruları düşündükten sonra kafanızda kullanım şekline yönelik bir şema oluşturabilirsiniz. Tabii bunun için de ev çalışma masasının hangi materyalden yapıldığı da önemli bir detay olacaktır. 

Bu anlamda boy, uzunluk ve taban yüksekliği açısından bir karşılaştırma yapmalısınız. Çünkü ortaya çıkacak sonuçlara göre ev çalışma masasının kullanılacağı alan ile uyumlu olması gerekir. Ofis, iş yeri veya ev... Nerede kullanacak olursanız olun, bir ev ofis çalışma masası için mutlaka doğru ölçümleri elde etmeniz şarttır.

Üstelik sadece anlık değil, ileride ortaya çıkabilecek ek ihtiyaçlarla da ilgili olarak bir masa boyutu belirlemeniz gerekecek. Bu sebeple kullanım alanınızı iyi analiz etmeli ve yerleşim yerini doğru hesaplamalısınız. Standart ölçü alanınıza uymuyorsa endişenemeyin, neyse ki ZİZUVA.COM'da kişiye özel ölçü ile masalar üretilmektedir.

Her ortam için seçilecek ev çalışma masası farklı fonksiyonlar taşıyabilmektedir. Genelde daha küçük çaplı olan bu eşyalar, hızlı bir iş temposu olanlar için büyük formda da tercih edilebilir. Özellikle evden çalışma sistemine sahipseniz daha büyük bir ev çalışma masası satın alabilirsiniz. Eğer daha gündelik işleriniz için meşgul olacağınız bir masa arıyorsanız sade ve şık modeller daha tercih edilesi olacaktır. 

Bu tür masaların üzerine genelde kitap, bilgisayar veya çalışma anında lazım olabilecek çeşitli gereçler konulmaktadır. Hatta raflı olan modeller, bazen hayat kurtarıcı olabilir. Çalışma odanızda kullanmak amacıyla satın aldığınız ev çalışma masasındaki en önemli özellik işlevsel olmasıdır. İster salona ister evinizin farklı odalarına koyabileceğiniz bu eşyalar, sadece amacına uygun bir kullanım sunmaz. Aynı zamanda oldukça dekoratif bir yapıları vardır.


 

Çalışma Masası Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ev için çalışma masası seçerken öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta, alacağınız masanın boy ve kilonuz ile uyumlu olmasıdır. Bu anlamda kendinize hem fiziken hem de amaçsal olarak uygun bir model seçmeniz gerekir. 

Evin içinde kullanacağınız bu çalışma masalarında, ışık doğru bir şekilde yansıtılmalıdır. Bu sayede daha verimli bir çalışma süreci geçireceksiniz. Eğer, aşırı parlak bir ışık varsa üzerinde çalıştığınız belgeleri görmekte zorlanabilirsiniz. Benzer şekilde az ışık olması durumunda da önünüzdeki kitapları rahat bir şekilde okuyamazsınız. 

Bu durum giderek ilerleyebilir ve sizde göz ağrısına sebep olabilir. Hatta daha da şiddetlenmesi durumunda baş ağrısına bile dönüşebilir. Sonrasında çalışma süreciniz de sabote edilir ve büyük bir motivasyon kaybı yaşarsınız. 

Satın alacağınız çalışma masası, boyunuzla uyumlu olmalıdır. Bu anlamda ne çok yüksek ne de çok alçak, bu iki seçeneği de asla tercih etmemelisiniz. Boy konusunda hatalı bir seçimde bulunursanız duruş bozukluğu yaşayabilir, kas ve eklem bölgelerinde ağrılar hissedebilirsiniz. 

Bir ev çalışma masası seçiminde masanın boyutu ile çalışma sandalyesinin uyumlu olması çok önemli olacaktır. Bu sayede konforlu bir çalışma alanı oluşturursunuz. 

Eğer ev çalışma masası kullanımınız tamamen bilgisayar ağırlıklı olacaksa ekrana çok yakın durmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu bağlamda boynunuzun dik durmasını sağlayacak ve sizi doğru açıda tutacak bir ev çalışma masasına ihtiyaç duyarsınız. Çünkü bu eşyaların göğüs hizasında bulunması önemlidir. Bu sebeple, bazen ayakları ayarlanabilir modeller bile tercih edilmektedir. 

Ergonomik duruşun önemli olduğu ev için çalışma masası modellerinde, dizleriniz ile masa arasında mutlaka bir miktar boşluk bulunmalıdır. Bu sayede daha konforlu bir oturuş pozisyonu elde edersiniz. Özellikle uzun boylu insanların dikkat etmesi gerektiği bu noktada, genelde 75 cm’lik çalışma masaları oldukça popülerdir. Benzer şekilde ev çalışma masasının uzun ayakları olması da ister genç ister çocuk olsun, herkesin çalışma verimini olumsuz etkilemektedir. Öğrencilerin evde ders çalışmak için kullanabileceği bu çalışma masalarını daha eğlenceli hale getirebilmek adına pek çok desenli tasarım bulunur.

Yükleniyor...