Elektrostatik Toz Boya

Tarih: 18.10.2022 13:13
Elektrostatik Toz Boya
Ürünlerimizde Hangi Boyayı kullanıyoruz: Elektrostatik Toz Boya


Statik Boya Nedir? 
Elektrostatik  toz boya makinesi, metallere ve çeşitli plastiklere boya uygulamak için manyetik alan kullanma işlemidir. “Karşıtların birbirini çekeceği” ilkesine dayanmaktadır. Boyanacak nesneye negatif bir boya ve boyaya pozitif bir yük vererek, çekim yaratılır ve sonuç, üzerine kaplanan dayanıklı, pürüzsüz, sert bir boyadır. 

 

Elektrostatik Boyanın Avantajı

- Maliyeti yüksek çözücülerin atıkları yoktur. Çevre kirliliği yapmaz. Geleneksel boyalarda çok miktarda kullanılan petrol kaynaklı ve petrol fiyatları ile direkt olarak bağlantılı, maliyeti yüksek, karıştırıcı ve çözücüleri ihtiva etmediğinden büyük tasarruf sağlar.

-Üstün kalite bir kaplama sağlar. Üstün yapışma özelliği sayesinde korozyona, mekanik ve kimyasal darbelere, ısıya, hava şartlarına karşı büyük bir dayanıklılık gösterir. Geleneksel boya uygulamasında çok kritik olan çözücü ile karıştırıcı fazlalığından ve akmasından meydana gelen bozukluklar toz boya uygulamasında ortadan kalkar.

-Köşeleri ve şekilli parçaları üstün bir kalite ile kaplar. Elektrostatik olarak toz hâlinde uygulanan boya geleneksel boyaya nazaran şekilli parçalara daha iyi intibak eder.

-Değişik tip ve renkler uygulanabilir. Metalik, yaldız, parlak, mat, yarı mat ve portakallı dâhil her rengin ve her özellikteki toz boyanın tatbiki mümkündür.

-Pürüzsüz, sert emaye kaplama sağlar. Boyanın kalınlığının kontrol edilmesi kolaydır. 

-Boyalı cismin yüzeyi hijyeniktir, çünkü gözenekli değildir ve temizlik için kullanılan kimyasallara karşı geçirimsizdir.

-Toz boya, hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olur.Fazladan püskürtülen tozların tümü geri dönüştürülebilir. Ayrıca atmosfere toz da karışmaz.

-Toz boya filminin “Thixotropic” özellikleri pişme sonucu kaplamanın kuru boya filmiyle elde edilene eşit olmasını temin eder. Pişirme sürecinde, toz boyanın polimerizasyonu oluşur ve boya filminin ürün üzerine yayılmasını ve sertleşmesini sağlar. Sonuç olarak elde edilen kaplama üzerinde; aşınma, paslanma, kimyasal saldırılara ve genel olarak zararlı dış etkenlere karşı mükemmel dayanıklılık ve de uygulamanın kolaylaştırılması alanında önemli gelişmeler elde edilmiştir.


Pro Statik Boya
 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...