Kitaplık Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tarih: 14.09.2022 12:34
Kitaplık Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kitaplık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kitap ve kitaplıklar bir evin en değerli objelerinden ve eşyalarındandır. Kitapların her birisi bir hayat barındırır içerisinde, kitaplıklar ise bu hayatları bünyesinde barındıran bir dünya gibidir. Kitaplık alırken dikkat etmeniz gerekenleri ve salonunuza ya da çalışma odanıza uyumu hakkında göz ardı etmemeniz gerekenleri paylaşacağız.

Kitaplık Modelleri

Birçok kitaplık modeli bulunmaktadır. Masalı kitaplıklar, modern kitaplıklar, klasik kitaplıklar, duvara monte kitaplık modelleri gibi farklı şekilde modeller mevcuttur. Salon konseptinize en uygun kitaplık modelini seçerek salonunuzla veya çalışma odanızla bir uyum sağlamalısınız.

Masalı Kitaplıklar

Hem masa hemde kitaplık olarak kullanabileceğiniz bu mobilyalar işlevsellik olarak ön plana çıkmaktadır. Küçük alanları olanlar için masalı kitaplıklar bir taşla iki tuşu vurmaya denk gelmektedir. Çalışma masanızı kütüphaneniz ile birleştirmeniz hem kaynaklarınıza kolay erişiminizi hemde derli toplu bir oda oluşturmanızı sağlayacaktır.

Modern Kitaplıklar

Salonlarınızda veya çalışma odanızda kullanacağınız modern kitaplıklar farklı model ve stillerden oluşmaktadır. Asimetrik modeller olduğu gibi simetrik camlı veya kapalı modelleri de mevcuttur. Duvara monte ağaç dalları gibi ilginç modellerin yanı sıra geometrik şekillerden oluşan kitaplık modelleri mevcuttur. Bu kitaplıklar led aydınlatma ile de aydınlatılarak evinizde şık bir atmosfer oluşturmanızı sağlayacaktır. Modern kitaplık modelleri daha çok beyaz renkte tercih edilmektedir. Kullanıcılar beyaz lake modern kitaplıkları salonlarına veya çalışma odalarında kullanmaktadır.

Klasik Kitaplıklar

Salonlarında klasik bir hava oluşturmak isteyen kullanıcılar klasik mobilyalarını, klasik kütüphaneleri ile tamamlayacaklardır. Tavandan zemine kadar uzanan büyük bir klasik kütüphane, kitaplarınızı salonunuza dahil etmek için doğru bir seçim olabilir. Klasik kütüphaneler genellikle ceviz ve kahverenginden oluşmaktadır. Klasik kitaplıklarda bir simetri ve düzen mevcuttur. Camlı modelleri olduğu gibi camsız ve kapaksız modelleri de mevcuttur. Klasik kitaplıkların en üst raflarında genellikle loş bir aydınlatma yapısı mevcuttur. Bu aydınlatma ile ödüllerinizi veya sizin için önemli objelerinizi sergileyebilirsiniz. Klasik kitap raflarınızın bir diğer özelliği ise ahşap işlemeleridir. Oldukça değerli olan kitaplarınızı el işçiliği ile taçlandıran kütüphanenizde sergilemeniz, kitaplarınıza hak ettiği değeri verecektir.

Kitaplık Boyutları

Birçok kitaplık modeli bulunmaktadır. Aralarından seçim yapmak oldukça zordur. Ancak kitaplık seçerken unutulmaması gereken en önemli kriterlerin başında kitaplık boyutları gelmektedir. Az sayıda kitaba ve objeye sahipseniz büyük ve geniş bir kitaplık boş duracağı için şık durmayacaktır. Bu nedenle az kitaplarınız varsa daha küçük kitaplıklar tercih etmeniz gerekmektedir. Kitap okuyor ve sürekli kütüphanenize yeni kitaplar dahil ediyorsanız küçük bir kitaplık seçmemeli, kütüphanenize yeni eklenecek kitaplara yer bulacağınız bir kitaplık tercih etmeniz gerekmektedir.

Kitaplığın Modüler Olması

Satın alacağınız kitaplığın modüler olması önemlidir. Rafların belirli ölçülerde esnekliğe izin vermesi işinize yarayacaktır. Sahip olduğunuz kitapların hepsi aynı boyutlarda ve yüksekliklerde olmayacaktır. Ancak bu kitaplarınızı kütüphanenizde sergileyebilmeniz için bazı rafları daha yüksek dizayn edebilirsiniz. Rafların çıkarılır ve boyutlarının arttırılıp, azaltılabilmesi esnekliğini sağlayan modeller, ufak müdahaleler ile büyütülebilen kitaplıklar çok yararlı olacaktır.

Kitaplık Düzenleme İpuçları

Kitaplığınızdaki kitap diziliminizi belirli bir düzen halinde yapmanız, aradığınız kitabı hızlı bulmanıza yardımcı olacaktır. Kitaplarınızı gruplayıp aynı raflarda sergilemeniz buna örnek olabilir. Aynı yazara ait kitaplar, aynı yayın evine ait kitaplar veya aynı konu ve kategoriye ait kitaplar gibi gruplar oluşturarak kitaplarınızı bir arada sergileyebilirsiniz. Böylece arayıp bulmak istediğiniz kitaplarınıza hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Büyük boyutlu kitaplardan, ufak boyutlu kitaplara doğru boy sırası halinde kitapları sıralarsanız, uzaktan incelendiğinde dikkat çekici bir tasarım oluşturacaktır.

Yükleniyor...